committee

Conference Chairman

Misko Cubrinovski, University of Canterbury, New Zealand

Steering Committee

Atilla Ansal, Ozyegin University, Turkey
Ross Boulanger, University of California, Davis, USA
Jonathan Bray, University of California, Berkeley, USA
Ricardo Dobry, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Liam Finn, University of British Columbia, Canada
George Gazetas, National Technical University of Athens, Greece
Izzat Idriss, University of California, Davis, USA
Kenji Ishihara, University of Tokyo, Japan
Takaji Kokusho, Chuo University, Japan
Kyriazis Pitilakis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Pedro Seco e Pinto, University of Coimbra, Portugal
Tom O’Rourke, Cornell University, USA
Ramon Verdugo, CMGI, Chile

Organising Committee

Brendon Bradley, University of Canterbury, New Zealand
CY Chin, Beca, New Zealand
Rajesh Dhakal, University of Canterbury, New Zealand  
Rori Green, URS, New Zealand
Jennifer Haskell, University of Canterbury, New Zealand
Tim McMorran, Golder Associates, New Zealand
Kirsti Murahidy, Tonkin and Taylor, New Zealand
Rolando Orense, University of Auckland, New Zealand
Charlie Price, MWH, New Zealand
Greg Preston, UCQC, New Zealand
Richard Smith, EQC, New Zealand
Mark Stringer, University of Canterbury, New Zealand
Merrick Taylor, University of Canterbury, New Zealand
Peter Wood, MCDEM, New Zealand
Liam Wotherspoon, University of Auckland, New Zealand
Thomas Wilson, University of Canterbury, New Zealand

Scientific Committee

Tarek Abdoun, USA
Anastasios Anastasidis, Greece
Pedro Arduino, USA
M.U. Ashimbaev, Kazakhstan
Scott Ashford, USA
George Athanassopoulos, Greece
Mehdi Bahrakazemi, Sweden
Arnaldo Barchiesi, Argentina
Zbignew Bednarczyk, Poland
John Berrill, New Zealand
George Bouckovalas, Greece
Malcolm Bolton, UK
Scott Brandenberg, USA
Jan Willem Roelof Brouwer, Netherlands
Peter Byrne, Canada
K. Onder Cetin, Turkey
Deepankar Choudhury, India
Paulo Coelho, Portugal
Brady Cox, USA
Craig Davis, USA
Jason DeJong, USA
J.L. de Justo Alpanes, Spain
Heriberto Echezuria, Venezuela
Ahmed Elgamal, USA
Bidjan Ghahreman, USA
Barnali Ghosh, UK
Rui Carrilho Gomes, Portugal
Russell Green, USA
Susumu Iai, Japan
Jorgen Johansson, Norway
Rob Kayen, USA
Amir Kaynia, Norway
Stavroula Kontoe, UK
Steve Kramer, USA
A. Murali Krishna, India
Carlo Lai, Italy
Nicolas Lambert, Belgium
Jan Laue, Switzerland
Giuseppe Lanzo, Italy
Geoffrey Martin, USA
Michelle Maugeri, Italy
Lelio Mejia, USA
George Mylonakis, Greece
Mitsu Okamura, Japan
Scott Olson, USA
Roberto Paolucci, Italy
Achilleas Papadimitriou, Greece
Jack Papin, Hong Kong
Alain Pecker, France
Michael Pender, New Zealand
Ellen Rathje, USA
Richard Ray, Hungary
Peter Robertson, Canada
Kyle Rollins, USA
Du Hee Park, Korea
Mohamed A. Sakr, Egypt
Ray Seed, USA
Jean Francois Semblat, France
Vlatko Sesov, Macedonia
Farzin Shahrokhi, Norway
Efrain Ovando Shelley, Mexico
Francesco Silvestri, Italy
Byung Woong Song, Korea
Jonathan Stewart, USA
Kenneth Stokoe, USA
Waldemar Świdziński, Poland
Yoshimichi Tsukamoto, Japan
Kohji Tokimatsu, Japan
Ikuo Towhata, Japan
David Turi, Hungary
Alexander Uzdin, Russia
Ryosuke Uzuoka, Japan
Xavier Vera-Grunauer
Christos Vrettos, Germany
Lanmin Wang, China
Valérie Whenham, Belgium
Dharma Wijewickreme, Canada
Jun Yang, Hong Kong
Susumu Yasuda, Japan
Nozomu Yoshida, Japan
Mitsutoshi Yoshimine, Japan
Leslie Youd, USA
Jian-Min Zhang, China